11/06/2024

Зелена недеља настављена у Новом Саду пројекцијом филмова из серијала “Погледај око себе” (ВИДЕО)

Делегација Европске уније у Србији обележава Зелену недељу под слоганом “Доживимо воду другачије” како би утицала на подизање свести грађана о очувању вода и водоизворишта.

Тим поводом, у сарадњи са Удружењем “За чесме” из Зајечара организована је серија трибина и пројекција документарних емисија из серијала “Погледај око себе”. Прва је реализована  6. јуна на касноантичком  локалитету Феликс Ромулијана код Зајечара, а друга 10. јуна у Новом Саду.

Документарни еколошки серијал “Погледај око себе” продуцирало је Удружења “За чесме” а реализован је кроз пројекат “Еколошки одговор на експанзију рударења у Тимочкој Крајини”, који финансира Европска унија.

Емисија приказана у Новом Саду састоји се од две приче. Прва је о утицају рударења на загађеност Тимока, реке у коју се сливају отрови из борског рудника, а она их односи у Дунав,  једну од највећих европских река, док је друга прича посвећена борби грађана Зајечара да очувају непроцењиво природно богатство које град има – артеске чесме.

Антоан Авињон, пројект менаџер за екологију у Делегацији ЕУ у Србији одао је признање ауторима документараца и казао да су управо овакве приче доказ да је Европска унија с правом одабрала тему очувања вода за овогодишњу Зелену недељу.

У Европској унији постоје системска решења за очување природних богатстава, као што су воде, док се у Србији и даље ради стихијски. Позитиван пример је зајечарско Удружење “ЗА чесме” које је током десетогодишње борбе успело да заустави процес девастације артеских вода и преокрене га у заштиту, реконструкцију и обнову чесама.

Када је реч о водним ресурсима, Србија се налази на 47. месту од 180 рангираних држава. Званични подаци показују да је капацитети изворишта поѕемних вода у нашој земљи од 678 до 750 милиона метара кубних, али је проблем што су то спорообновљиви ресурси подложни загађењу.

Међутим, због нејасно утврђених надлежности државних органа многи очигледни еколошки поблеми вода остају нерешени, сматра Петар Докмановић, професор на Рударско-геолошком факултету у Београду.

Проблем у очувању водих ресурса јесте и казнена политика. Законска регулативе постоји, али су казне мале и не одвраћају загађиваче који уништавају природне ресурсе. То сматра и новинарка Ружа Хелач, која је кроз серијал “Зелена патрола на делу” забележила бројне такве примере.

За буђење еколошке свести важна је информисаност грађана, док је друштвена одговорност пресудна у очувању животне средине.

Зелена недеља се завршава у Нишу 13. јуна још једном пројекцијом кратких филмова “Погледај око себе” и панел дискусијом о очувања вода у Србији.

Извор: Замедиа; ЕУ у Србији