Историјат удружења

Удружење грађана „ЗА чесме“ је регистровано 03. 05. 2015. године. Удружење је проистекло из потребе да се неформална група грађана која се бавила проблемом пресушивања јавних артеских чесама у граду, због великог обима акција и комуникације са надлежним службама, министарствима и институцијама свих нивоа, трансформише у организовано удружење.

Мисија и циљеви наше организације су следећи:

  • Унапређење и заштита животне средине и водних ресурса са посебним нагласком на заштиту и очување зајечарских артеских чесама,
  • Едукација грађана, а посебно деце и младих о значају чувања и заштите животне средине,
  • Јавно залагање за промену навика и придржавање свих законских одредаба у погледу коришћења, експлоатације и чувања природних ресурса,
  • Јавно промовисање примењене екологије и добре еколошке праксе,
  • Одрживи развој,
  • Узбуњивање јавности и надлежних органа и институција у случају еколошких акцидената и непоштовања закона приликом експлоатације природних ресурса од стране правних и физичких лица, као и из осталих области друштвеног живота,
  • Промоција здравог живота и здравих животних навика.
  • Организовање хуманитарних и друштвено одговорних акција.

Историјат

Зајечар је град који  има више од 40 активних јавних артеских чесама, што га чини јединственим у Европи и свету по богатству здравом пијаћом водом коју свакодневно већ генерацијама користи већина становника.  Овај природни ресурс је од непроцењивог значаја за јавно здравље људи јер је у питању артеска вода изузетног квалитета. Значај артеских чесама се огледа и у чињеници  да су оне дубоко укорење у традицију и начин живота (многе су старије од 100 година), али и да представљају алтернативни извор водоснабдевања који може да задовољи потребе за пијаћом водом читавог града (60 хиљада становника).

Почетком 2015. године, артеске чесме су почеле да пресушују. За само неколико месеци престало је да тече чак 5 чесама у центру Зајечара.  То је био повод да се грађани-ке  Зајечара организију и окупе око пресушених чесама где су 8.3.2015. године одржали први протесни скуп и започели потписивање Петиције за заштиту артеских чесама. Убрзо се испоставило да су узроци пресушивања артеска бушотина и топлотна пумпа приватног хотела који се налази у центру града. Власници хотела су кршећи прописе и законске процедуре приграбили артеску воду како би грејали и хладили 4 хиљаде квадрата пословног простора. Тада је почела борба приватног и јавног интереса, борба у којој су са једне стране били обични људи, а са друге стране приватни интереси власника хотела које су штитили надлежна инспекција Министарства рударства и енергетике, али и тадашњи градоначелник Зајечара. Иако се чинило да грађани немају шансе против система, локалних тајкуна и политичара, они нису одустали, већ су у одбрани својих артеских чесама показали упорност и доследност вредну дивљења. Указујући на проблем загађења и пресушивања чесама, Зајечарци су протестовали, организовали добротворну градску трку за заштиту чесама, организовали изложбу фотографија чесама кроз историју, снимили и истраживачко-документарни филм „Кап“, компоновали и јавно изводили песме о чесмама… Једноставно речено, хиљаде становника Зајечара је доприносило, свако у складу са личним вештинама и знањем…

После више од две године упорних протеста, уличних перформанса и више десетина медијских објава, покренут је бирократски систем, а надлежне службе и органи су почели да примењују закон. Чим је искључен систем за грејање хотела чесме су поново потекле, а почетком 2017. године решењем Министарства рударства и енергетике је наложено затварање спорне артеске бушотине приватног хотела. Убрзо затим у октобру 2017. године Основно тужилаштво у Зајечару је против власника и директора хотела покренуло први кривични поступак у историји нашег правосуђа због кривичног дела „оштећење природног добра“.

Преломни тренутак је било емитовање истраживачко-документарног филма „Кап“ (филм је урађен у копродукцији нашег удружења и ТВ продукције За медиа), на РТС-у,  Т1 телевизији и За медиа порталу, након чега су уследиле рекције надлежног министарства и тужилаштва. У питању је вишеструко награђивани документарац за истраживачки рад у области заштите животне средине.

 

Почетком 2018. године, ГУ Зајечар је препознала значај очувања и заштите артеских чесама и са нашим Удружењем је потписала Споразум за очување, легализацију, ревитализацију и заштиту јавних артеских чесама у Зајечару.  Споразум предвиђа заједничке активности ГУ Зајечар и Удружења „За чесме“, као и изворе финансирања у наредне 4 године, током којих ће бити остварени сви постављени циљеви који се могу описати као потпуна реконструкција, ревитализација и заштита свих артеских чесама на подручју Зајечара. Одмах затим споразуму је, као пуноправни партнер и покровитељ, приступила и Компанија Хеинекен д.о.о Србија, а његову реализацију је подржало и Министарство рударства и енергетеке, као и Министарство заштите живорне средине.