д/м/2024

Трећа епизода серијала „Погледај око себе“ – Рготско језеро

Документарни серијал „Погледај око себе“ у трећој емисији истражује како су у два напуштена рударска копа кварцног песка у селу Рготини код Зајечара, постала прелепа језера са тиркизном, потпуно чистом водом.

Рударење на овом месту је обустављено још 1978. године када је дошло до изненадног продора дубинске воде у рударске копове. Од тада до данас веће, Рготско језеро је постало омиљено излетиште и купалиште људи из Зајечара, Бора, Неготина…

Изузетан квалитет воде, који потврђују био хемиске анализе, је допринео бујању најразличитије језерске флоре И фауне, које су некадашњи рударски коп претвориле у својеврсну природну оазу. Са богатим подводним светом Рготског језера нас је упознао подводни сниматаљ и инструктор роњења Миодраг Лакић.

Међутим, ствари нису увек онакве како изгледају на први поглед, јер Рготско језеро се још увек званично води као активни коп кварцног песка, иако је са рударењем прекинуто пре пола века. Разлог се крије у чињењеници да званично затварање рудника, по Закону о рударству и геолошким истраживањима, подразумева санацију и рекултивацију земљишта што је у овом случају изузетно комплексан и скуп процес. Ту обавезу је деценијама избегавао некадашњи власник рудника „Србокварц“, а са истом праксом је наставила и немачка компанија „Југокаолин“, која је приватизовала рудник пре готово двадесет година.

Појава клизишта око језера указује да се овај проблем не може у недоглед одлагати, а стручњаци упозоравају да у случају екстремних падавина или земљотреса може доћи до урушавања обода некадашњег рударског копа и изливања већег језера у мање, што би могло да изазове несагледиве последице…

Трећу епизоду серијала “Погледај око себе” можете погледати у наставку.

Ова емисија је произведена у оквиру пројекта „Еколошки одговор на експанзију рударења у Тимочкој Крајини“ који финансира Европска унија, а реализују Удружење „За чесме“, Друштво младих истраживача Бор, Грађанска читаоница „Европа“ Бор и „Дечији центар“ Зајечар. Садржај емисије је искључива одговорност наведених удружења и нужно не одражава ставове Европске уније.

Извор: ЕУ у Србији