д/м/2024
Емисија „Еколошки сат“: Младе људе не интересују алармантни подаци и информације, чак ни драматични видео снимци, њих на активизам подстиче када се са еколошким поблемима суоче сами (ВИДЕО)
Због експанзије рударења у Тимочкој Крајини све је више еколошких проблема, али одрасле људе тешко је подстаћи на акцију док млади не желе да жртвују свој комодитет и изадју на улицу да протестују, агитују, снимају зарад неког општег добра.
У емисији ” Еколошки сат” о активизму код младих говорили су Марија Себић социолошкиња и едукаторка и Урош Лаловић средњошколац и оснивач неформалне групе ИзБОР промена из Бора.Како се чуло у емисији средњошколци не реагују на неке драматичне податке о загадјењу чак ни када виде неке драматичне снимке, али се показало да су били изненадјењи када су изашли на место где се виде последице рударења попут Борске реке или јаловишта.Дакле, њима је важно да ствари доживе из првог лица како би се покренули.
С друге стране Урош Лаловић који има 17 година је од прве године средње школе почео да се интересује за екологију, научио да пише пројекте и тако кроз конкретне акције дао свој допринос борби за здраву животну средину. За њим је сада неколико успешних акција и како је истакао у емисији само ако деламо, можемо мењати оно што нам се не свидја. Он око себе има неколико истомишљеника са којима сада ради Мобинарство, пројекат у оквиру кога снимају и мапирају 8 проблема у Бору и околини које ће преточити у видео клипове, поставити на све друштвене мреже и позвати људе да гласају за најакутнији проблем. Онда ће уследити кампања истицања проблема и притисака на одговорне да га реше. Урошева енергија је заразна међутим, одрасли људи је одавно немају и не покрећу се на акцију, очекујући да ће неко други решити њихове проблеме, сматра Марија Себић. Она је подсетила да ми као грађани и грађанке имамо и права али и одговорности, међутим, све се своди на појединачни активизам, па се еколошка акција на пример, сматра успешном ако у њој учествује 20-ак људи што је заиста мало.
У Србији постоји много еколошких организација али са ограниченим деловањем и малим бројем чланова. Марија сматра да нам недостаје грађанске храбрости и да смо просто заборавили шта биодиверзитет значи сваком од нас. И у школи се, рекао је Урош у емисији не поклања довољна пажња екологији и све зависи од професора до професора, а нама треба што више младих са критичким мишљењем који ће то мишљење преточити у акцију и конкретне циљеве. На крају, старији су направили проблем, није у реду да га они на неки свој начин решавају, генерације које долазе имају и боље идеје и више енергије само је важно, сложили су се и Марија и Урош да схватимо да није проблем компанија, конкретни људи већ решење треба тражити у поштовању права сваког човека и поштовању услова рада.
Ова емисија је произведена у оквиру пројекта „Еколошки одговор на експанзију рударења у Тимочкој Крајини“ који финансира Европска унија, а реализују Удружење „За чесме“, Друштво младих истраживача Бор, Грађанска читаоница „Европа“ Бор и „Дечији центар“ Зајечар. Садржај емисије је искључива одговорност наведених удружења и нужно не одражава ставове Европске уније.